Başka Kelimelerle: Hüsamettin Arslan Buluşması Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinin bu yıl ilkini düzenleyeceği Hüsamettin Arslan Buluşması’nda “Entelektüel Geleneklerin Türkiye’ye Etkisi” konulu bir panel düzenlenecek

Türkiye’nin meselelerini beraber düşünmeye imkân tanıyacak olan “Başka Kelimelerle: Hüsamettin Arslan Buluşması”nda Hüsamettin Arslan Hoca’nın tercümeleri başta olmak üzere entelektüel faaliyetlerini yoğunlaştırdığı alanlarda çalışan isimler bir araya gelecek. Buluşmalar, ömrü hayatı boyunca yazılarıyla, tercümeleriyle, yayıncılığıyla düşünce ortamını geliştirmeyi, dönüştürmeyi ve zenginleştirmeyi arzulayan Hüsamettin Arslan Hoca’nın entelektüel üretiminin temas ettiği alanları enine boyuna kat etmeyi sağlayacak. Ayrıca Hüsamettin Arslan Hoca’yı kaybetmenin üzüntüsüyle, hatıra paylaşım alanıyla sınırlı anmaların da ötesine geçme imkânı sunacak. Böylelikle onun hatırasıyla kendimizi yeniden üretebilme imkânı da bulunabilecek.

Bu çerçevede 3 Ocak 2020 Cuma günü saat 19.30’da Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezindeki ilk programda “Entelektüel Geleneklerin Türkiye’ye Etkisi” ele alınacak. Prof. Dr. Feridun Yılmaz, bilim felsefesi, pozitivizm ve Heidegger çerçevesinde bir sunum yapacak. Ayrıca Hüsamettin Arslan’ın düşünceye katkısını, düşüncesinin sınırlarını ve Heidegger düşüncesine varan yolculuğunu dile getirmeye çalışacak. İkinci panelist Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, 1980’lerin sonundan itibaren Türk düşünce hayatında çevirilerin etkisine odaklanacak. Prof. Dr. Yasin Aktay hermeneutik ve yorum cemaatleri bağlamında bir konuşmaya yapacak. Panelin moderatörlüğünü ise Cemil Öğmen üstlenecek.

"Meselelerimizi Konuşmak"

Panele katılan dinleyicilere, Hüsamettin Arslan’ın Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde birkaç sene boyunca gerçekleştirmeye devam ettiği seminerlerden derlenmiş, Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınlarından çıkan “Meselelerimizi Konuşmak” isimli kitabı da hediye edilecek.


Başka Kelimelerle Hüsamettin Arslan Buluşması

ŞUBAT