Filistin Mülteci Kamplarında Hayata Müzik ve Ritim ile Tutunan Gençlerin Hikâyesi Zeytinburnu'nda

Çocuk yaşlarında Filistin direnişinin sembolik figürlerinden biri hâline gelmiş olan ve ilerleyen yaşlarında keman ile tanışıp, Fransa'da müzik tahsili görmeye başlayan Remzi Ebu Rıdvan'ın 2002 yılında kurduğu; Filistin ve Lübnan mülteci kamplarında yaşayan Filistinli çocuklara müzik eğitimi veren Al-Kamandjati Derneği, Yunus Emre Enstitüsünün öncülüğü, Zeytinburnu Belediyesi ve Samsun Büyükşehir Belediyesinin de destekleriyle Türkiye'de iki konser vermeye hazırlanıyor.

"Kardeşlik Ezgileri Konseri" ismiyle ilk dinletisi 5 Kasım Salı saat 20.00'de İstanbul'da, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde sergilenecek olan organizasyonun ikinci konseri ise Samsun'da gerçekleşecek.

Ümmü Gülsüm, Feyruz ve Abdulhalim Hafız gibi Arap müziğinin duâyen sanatçılarının eserlerinin icrâ edileceği konserde, Al- Kamandjati Derneğinin 9 sanatçısına, Türkiye'den de Serkan Çekim, Ercan Poyraz, Semih Özdemir, Hüseyin Okan ve İlker Mehmet Er enstrümanlarıyla eşlik edecek.

Remzi Ebu Rıdvan ve Al-Kamandjati Derneği
Filistin'de Birinci İntifada'nın ikonik temsillerinden bir fotoğrafın kahramanı olan Remzi Ebu Rıdvan, 1979'da Beytullahim'de dünyaya geldi. Ebu Rıdvan'ın hayatı, 90'lı yılların ortalarından itibaren kemanla tanışmasıyla değişti. Fransa'da başladığı müzik tahsili esnasında kurduğu Al-Kamandjati derneği ile kendisi gibi çocuklara imkân sağlamak için yardım faaliyetlerine girişti. 2002 yılında kurulan ve Filistin ile Lübnan mülteci kamplarında birçok şubesi bulunan Al-Kamandjati, buralarda yaşayan ve müzik kabiliyeti olan çocuklara gönüllü olarak eğitim vererek yetişmelerine vesile olan bir kurum hâline geldi.

Faaliyetleri uluslararası platformda da ses getiren Remzi Ebu Rıdvan ve Al-Kamandjati Derneği, Prens Claus Kültür ve Kalkınma Ödülü, Arap Dünyasında Kültürel Mükemmeliyetçilik için Takreem Ödülü, Stars Vakfı Etki Ödülü ve Gandhi Vakfı’nın Uluslararası Barış Ödülü gibi ödüllere layık görüldü.


FİLİSTİN MÜLTECİ KAMPLARINDAN KARDEŞLİĞİN EZGİLERİ, ZEYTİNBURNU'NDA YANKILANIYOR

ŞUBAT