Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi, 2019-2020 kültür sanat sezonunda Devlet Tiyatrolarının birbirinden nitelikli çalışmalarını halkımızla buluşturmaya devam ediyor.

ZKSM sahnesi perdeleri, ekim ayı içerisinde çocuk oyunu Keloğlan Keleşoğlan'dan sonra, bir büyük şaheser için tekrar açılıyor. Ankara Devlet Tiyatrosu ekibi tarafından hazırlanıp sahnelenen, Necip Fazıl Kısakürek'in unutulmaz tiyatro eseri "Reis Bey", bu hafta Zeytinburnu'nda İstanbul seyircisinin beğenisine sunuluyor.

Yönetmenliğini Özer Tunca'nın üstlendiği; Osman Nuri Ercan, Çetin Zafer Aras, Zafer Güllü ve Selma Bayraktargil gibi tecrübeli oyuncuların eserin derinlikli karakterlerini üstlendiği oyun iki perdeden oluşuyor.

"Reis Bey! Bu Dünya Dört Köşe Değildir!"
Görevinden hiç taviz vermeyen, yasalara sonra derece bağlı, kanun makinesi, taş kalpli bir ağır ceza reisinin vicdan muhasebesinin anlatıldığı oyunun hikâyesi, Nişantaşı'nda işlenen bir cinayet ile başlamaktadır. Bütün deliller, cinayeti, öldürülen kadının genç oğlu Murat'ın işlediğini göstermektedir. Murat her ne kadar mahkemede masum olduğunu anlatsa da Reis Bey'i inandıramaz. Neticede Murat idam edilir, lâkin sonrasında esas katil suçunu itiraf eder ve Murat'ın suçsuzluğu ortaya çıkar. Genç Murat’ın idam edilmesine karar verilir. İdam mahkûmu genç, Reis Bey'e şöyle haykırır: "Reis Bey! Bu dünya dört köşe değildir. Mühürlü kalbinizin bir gün açılmasını dilerim! Beni asacaksınız! Fakat ruhum sizi bu dünyada ve ötelerde adım adım takip edecek!" İdam kararının ardından cinayeti asıl işleyen kişi suçunu itiraf eder ve Murat’ın boşuna idam edildiği anlaşılır. Reis Bey bu olay üzerine işinden istifa eder. Reis Bey'in hayatının devamı ise bu kararın ekseninde yaşadığı olaylar ile örülecek; Reis Bey kendi içinde zorlu bir yolculuğun çilesine katlanacaktır.

18 Ekim Cuma günü Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde, saat 20:00'de ilk seansı gerçekleşecek olan Reis Bey oyunu, devamında 19 Ekim Cumartesi günü 15:00 ve 20:00; 20 Ekim Pazar günü ise 15:00'de son seansıyla izleyicilerin karşısına çıkacaktır.


Reis Bey Tiyatro Oyunu Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde

ŞUBAT