"Hatırlayıp Yeniden Bulmak, Tarık Buğra 100 Yaşında"

Romanımızın büyük ustası, Küçük Ağa’dan Osmancık’a tarihi yorumlamakla kalmayıp, bütün yazarlık serüveninde dün, bugün ve yarın çerçevesinde insanımızın dramını anlatan Tarık Buğra, doğumunun 100. yılında kapsamlı bir sempozyumla anılıyor. 23-24 Kasım 2018 tarihlerinde, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenecek olan “Hatırlayıp Yeniden Bulmak, Tarık Buğra 100 Yaşında” adlı sempozyumda Buğra’nın yaşam öyküsü ve sanatçı kişiliği hikâyeden romana, tiyatrodan sinemaya, şiir okurluğundan eleştirmenliğine çeşitli yönleriyle gözler önüne serilecek.

Sempozyum boyunca edebiyat ve akademi dünyamızın 40 kıymetli ismi, usta romancımız Tarık Buğra’ya dair farklı başlıklarla belirlenmiş sekiz oturumda sunumlarını paylaşacaklar.

23 Kasım Cuma saat 10:00'da protokol konuşmaları ve yazarımızın eşi Hatice Buğra Bilen’in “Yazar ve Eş Olarak Tarık Buğra” konferansıyla açılışı gerçekleştirilecek sempozyumun ilk gününde “Edebiyatımızın Yalnızı: Tarık Buğra”, “Yakın Tarihin Edebi Hafızası” ve “Dönemeçteki Türkiye ve Tarık Buğra”; ikinci gününde ise “Eleştiri, Yazarın Kaderi ve Matbuat”, “İki Romancı İki Dünya”, “Edebi Türler Arasında”, “Tefrika, Romanın İmkânları ve Hafıza” ve “Tiyatro, Sinema ve Televizyon” başlıklı oturumlarda katılımcıların tebliğleri sunulacaktır.

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleşecek olan “Hatırlayıp Yeniden Bulmak, Tarık Buğra 100 Yaşında” sempozyumunun katılımcıları ise şu isimlerden oluşuyor:

Beşir Ayvazoğlu, Prof. Dr. Yücel Bulut, Cevat Özkaya, Dr. Öğretim Üyesi Şerif Eskin, Doç. Dr. Ferhat Ağırman, Prof. Dr. Handan İnci, Doç. Dr. Enes Kabakçı, İhsan Kabil, Prof. Dr. Mehmet Tekin, Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, Doğan Hızlan, Prof. Dr. İsmail Coşkun, D. Mehmet Doğan, Prof. Dr. Abdullah Uçman, Dr. Fatma Barbarasoğlu, Dr. Öğretim Üyesi Yasin Beyaz, Salih Ünüvar, Hüseyin Etil, Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Fatih Uslu, Gülşen Özer, Dr. Necmettin Turinay, Ali Sali, Dr. Barış Özkul, Asım Öz, Ahmet Duran Arslan, Prof. Dr. Alâattin Karaca, Dr. Öğretim Üyesi Selim Somuncu, Dr. Güngör Göçer, Muhsin Mete, Necip Tosun, Necati Mert, Doç. Dr. Mehmet Can Doğan, Doç. Dr. Ebru Burcu Yılmaz, Hakkı Özdemir, Sevengül Sönmez, Dr. Öğretim Görevlisi Cem Sökmen, Dr. Öğretim Üyesi Yakup Öztürk, Fatih Kara, Dr. Öğretim Üyesi Yusuf Ziya Gökçek, Mücahit Gündoğdu


Tarık Buğra 100 Yaşında

ZKS Günün Etkinlikleri

19 Mayıs 2019 Pazar|Tüm Etkinlikler

ŞUBAT