Gülnihal MAMAT Hat Sergisi "Nokta Hali"

Açılış: 8 Kasım 2018 Perşembe Saat: 19.00
Sergi Süresi: 8 Kasım - 7 Aralık 2018
Yer: Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi
Küratör: Mehmet Lütfi ŞEN

Hattat Gülnihal Mamat, özellikle kûfi ve hat tasarımı kategorilerinde yakaladığı yenilikçi yaklaşımı ile dikkat çekiyor. Hâlen İstanbul Tasarım Merkezinde Hat Atölyesi koordinatörlüğünü yürüten sanatçının eserlerinden oluşan "Nokta Hali" isimli sergi, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde açılışını gerçekleştiriyor.

YAZININ VARLIK HÂLİ
Sizlere sunduğumuz “Nokta Hali” sergisi bizim medeniyetimizin zirveye taşıdığı hat sanatımızın birikimlerinden ilham almış bir projedir. Soyut biçimlerden oluşan harfler önce alfabeleri sonrasında yan yana gelerek kelimeleri, yani o dili konuşan insanlar için anlamı oluştururlar. Varlıkları temsil ederler. Ama bu harfler ve kelimeler şiir ve hat gibi bir sanatın yapı taşları olduğunda, varlığı temsil etmenin ötesine geçip, kendileri birer varlığa dönüşür. Sanatçı harflere kazandırdığı yeni anatomi ile yarattığı istifle anlamı iletmenin ötesine geçmeli ve içimizde daha önce yaşamadığımız bir estetik heyecanı inşa etmelidir. Hattat Gülnihal Mamat’ın eserleriyle yıllar önce bir karma sergide karşılaştığımda, yepyeni bir sanat eseriyle buluşmanın deneyimini yaşadım. O günkü deneyim şu anda sizlere sunduğumuz bu kişisel serginin temellerini attı. Bu sergide daha çok Mamat’ın yürüdüğü sanatsal yolun kısa bir retrospektifini sunmayı amaçlıyoruz. Umuyorum daha sonrasında Gülnihal Mamat’ın eğitimci yanının da yansıdığı, atölyesinin özgün temalarla hazırlanmış projelerinde de buluşacağız.
Küratör Mehmet Lütfi Şen

UYGARLIK TARİHİNİN EN ÖNEMLİ İCADI OLAN YAZI
Dünyanın en az malzemesi; kâğıt, kalem ve mürekkebin işbirliğiyle insan elinin hissederek tertip ettiği en zor sanatıdır. Eğitimi bilinen en eski usulde “meşk usulü” ile yapılmaktadır. Modern Dünya ile birlikte teknolojinin gelişimi el ile tensel, dokunsal, hissederek yaptığımız uygulamaların yerini mekanik ve dijital dünyanın alması ruhtan bizi uzaklaştırıyor gibi gözükse de eğitimin esasını yine o eski klasik kaideler oluşturmaktadır. Bugün akademik eğitimde dahi teknoloji sadece meşk eğitimine hizmet etmektedir. Oluşturulan kompozisyonlardaki harfler, taşıdığı mananın ötesinde bize her şekilde görsel bir heyecan oluşturmaktadır ki buda “san’at” olmanın en önemli bir unsurudur.
Sevgili talebem, kızım gibi gördüğüm Gülnihal MAMAT bana takdim yazısını yazma onurunu layık gördüğünde, yakından takip ettiğim çalışmalarını yeniden değerlendirme fırsatı buldum. Her bir yazısı, manasının yanı sıra ihtiva ettiği ve kendisinin de sık sık telaffuzda bulunduğu ilk dersimizdeki ilk sözcüğüm… Aşk! Her birinde, terkipleri aynı olsa bile birbirinden bağımsız bir zevk hâsıl olmakta. Kurulan istif dünyasında renge, biçime, espas ve orantıya tek bir şey ilham olmuş,

Mutlak güzelliğe duyulan Aşk!
Betül Bilgin

BİYOGRAFİ:

Gülnihal Mamat

1980 yılında İstanbul’da doğdu.

1997 - 2008 yılları arasında Betül Bilgin’den Hat (Kûfi, Rik’a, Sülüs, Nesih), Tezhip ve Minyatür dersleri aldı.

2008 - 2011 yılları arasında Ensar Vakfı Genel Merkezinde Hat ve Tezhip dersleri verdi.

2008 yılında Fuat Başar ile Sülüs meşk etmeye başlayıp, 2011 yılından itibaren Fuat Başar’ın öğrencisi Gürkan Pehlivan ile eğitimine devam etti.

2008 - 2014 yılları arasında Orhan Dağlı’nın Tezhip atölyesine katıldı. Sanatçı, birikimlerini özellikle Kûfi ve Hat tasarımları üzerine kullanmakta olup, yurt içinde birçok karma sergilere katıldı.

2014 yılında Edirne Valiliği sponsorluğunda “Edirne’nin Yıldızları” ismini verdiği ilk kişisel sergisini açtıktan sonra aynı sergiyi Ensar Vakfı bünyesindeki İstanbul Tasarım Merkezinde “Özgün Hat Sergisi” ismi ile ikinci kez açtı.

2014 yılından itibaren Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezinde Özgün Hat Atölyesi’nin koordinatörlüğünü yapmaya ve atölye çalışmalarına devam etmektedir.


Gülnihal MAMAT Hat Sergisi "Nokta Hali"

ZKS Günün Etkinlikleri

20 Temmuz 2019 Cumartesi|Tüm Etkinlikler

ŞUBAT