Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleşen “Anlamak Mümkün mü?” başlıklı söyleşi serisinin kasım ayı konuğu Murat Erol oldu. Yusuf Genç’in sunduğu programda, görüntüler ve gerçekler arasında Türkiye’nin anlamına dair derinlikli bir sohbet gerçekleşti.

Programın başlangıcında Yusuf Genç, “Gazete haberlerinde, televizyonda bir Türkiye izliyoruz. Bu gördüklerimiz gerçek midir, gerçek nedir gibi soruları, Türkiye’yi anlamak adına işlemeye çalışacağız” diyerek konunun açılımına dair bir mukaddime sundu.
Görülen ve duyulanlar ile gerçeklik arasındaki irtibatın ve tasavvurlarımızın hakikatin perdesini aralayan, aynı zamanda hakikati perdeleyen işlevinin irdelendiği programda Murat Erol, Türkiye’de olguların basit ama tasavvurlarımızın karışık olduğunu vurguladı.

Türkiye’de Gerçeklik Sürekli Yeniden Üretiliyor

“Hangi gerçeği tartışacağız, hangi gerçeğe tutunacağız, hangi gerçek hakikattir? Gerçekliklerin içinde aslında olan nedir, olmayan nedir? Maalesef bunlar arasında bir keşmekeş yaşıyoruz biz. Türkiye’de muhatap olduğumuz gerçeklikler doğal bir şekilde medya, siyaset ve ideolojiler üzerinden yeniden tasarlanıyor.” Sözleriyle konunun genel hatlarını çizen Murat Erol, Türkiye’de gerçekliğin dönemin ve içinde bulunulan zorundalıkların tesiriyle sürekli yeniden üretime maruz kaldığını ifade etti.
Epiktetos’un “Olayların karmaşıklığına onların mahiyeti değil, bizim söylemlerimiz sebep olur.” mânâsındaki cümlesini hatırlatan Erol sözlerine, “Türkiye’de bugün bu cümleden hareket ettiğimizde, gerçeklik önermelerinin her birini sorgulayacak duruma geliyoruz” sözleriyle devam etti.
Cumhuriyetin kuruluş döneminde, devlet aklının bir takım tehlikeleri bertaraf etmek için bazı argümanlara sarıldığının; fakat bu argümanların dönem içinde tozlu raflara kaldırılmayarak, bir ideolojiyi meydana getiren ilkelere dönüşmesinin, içinde bulunduğumuz zamanın gerçekleri adına bir sapma yarattığı vurgulandı.
Murat Erol, parçalanmış bir zihne sahip olup, olaylara parça nazarıyla baktığımızı; düşünce serüvenimizde yol alabilmek adına bütüne odaklanmakta fayda olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin Hakikati Nedir?

Programın sonunda Yusuf Genç’in, “Türkiye’nin hakikati nedir?” sorusuna ise Erol, “Bizler vatan kavramı olmadan düşünemiyoruz. Vatan, millet ve devletle beraber düşünüyoruz. Mesela tarihi süreç içinde her daim milletini arayan bir Alman devletinden söz ederken, burada tarih boyunca devletini arayan bir milletle karşılaşıyoruz. Türkiye’de bir düşüncenin ayaklarını yere basabilmesi için, devlet, toprak ve millet kavramlarını ihtiva etmesi gerekiyor” sözleriyle karşılık verdi.


Anlamak Mümkün mü? Kasım

ŞUBAT