İstanbul Üniversitesi ile İstanbul Medeniyet Üniversitesi felsefe bölümlerindeki derslerinin yanı sıra Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde de dört yıldır Medeniyet Tarihi seminerleri veren Prof. Teoman Duralı’ya Star Gazetesi tarafından Necip Fazıl Saygı Ödülü verildi.

Star Gazetesi’nin bu yıl dördüncüsünü düzenlediği Necip Fazıl Ödülleri açıklandı. Bu yıl Necip Fazıl Saygı Ödülü, ülkemizde felsefe denildiğinde ilk akla gelen isimlerden olan İstanbul Üniversitesi’nin efsane hocası Prof. Teoman Duralı’ya verildi. Ödüller önümüzdeki günlerde açıklanacak bir tarihte düzenlenen törenle sahiplerini bulacak.
Beşir Ayvazoğlu’nun jüri başkanlığını üstlendiği M. Fatih Andı, Turan Karataş, Osman Konuk ve Hicabi Kırlangıç'tan oluşan jürinin değerlendirmesi sonucu bu yıl Necip Fazıl Saygı Ödülü’nün Prof. Teoman Duralı’ya verilmesi kararlaştırıldı.
Dört yıldır Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezinde Medeniyet Tarihi seminerleri veren Prof. Teoman Duralı’nın akademi dışında verdiği bu dersler de kalabalık bir dinleyici topluluğu tarafından takip ediliyor. Prof. Duralı’nın Medeniyet Tarihi seminerleri 2017-2018 kültür sanat sezonunda da Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde devam edecek.

Prof. Dr. Teoman Duralı kimdir?

1947 yılında Kozlu/Zonguldak’ta doğdu. İlköğrenimini Zonguldak Çatalağzı’nda, orta öğretimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı. 1973 yılında İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünden mezun oldu. Duralı 1975 yılında mezun olduğu bölümde asistan olarak göreve başlayıp 1977’de biyoloji felsefesine dair teziyle doktora çalışmasını bitirdi. 1978’de NATO bursuyla Paris'te biyoteknoloji seminerlerine katıldı. Mayıs 1982’de yardımcı doçent, Ekim 1982’de biyoloji felsefesi üzerine yazdığı tezle doçent ve 1985’te ABD Penn State University’de sunduğu “Kant’tın A Priori Bilgi İstidâtı” başlıklı çalışmasıyla mezun olduğu bölümde 1988’de profesör oldu.

1992 – 1993 yılları arasında Kuala Lumpur Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’nde, 1994 yılındaysa Viyana Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi sıfatıyla ders verdi. 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Araştırma Fonu’nun mâlî desteğiyle Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine (Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ile Türkmenistan) araştırma gezisinde bulundu. 1992 – 1999 arasında Malezya’da misafir öğretim üyeliği görevine devam etti.

Şaban Teoman Duralı, İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünün yanı sıra Türkiye’de on iki üniversitede ders okutmuş, 2009 – 2015 arasında, felsefe bölümü kurduğu, Kırklareli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde dekanlık görevini ifâ etmiştir. Hâlen İstanbul Üniversitesi ile İstanbul Medeniyet Üniversitesi felsefe bölümlerinde ders vermektedir.


Teoman Duralı'ya Necip Fazıl Saygı Ödülü

ZKS Günün Etkinlikleri

21 Eylül 2018 Cuma|Tüm Etkinlikler

ŞUBAT