" Nefes " Firdevs ÇALKANOĞLU Ebru Sergisi
Tarih :17 Kasım 2016 - Perşembe
Online Bilet

1978 yılında İstanbul'da doğan sanatçı Dumlupınar Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi. Ebru sanatı ile 2003 yılında tanıştı. Hattat ve Ebrucu Fuat Başar'dan bir yıl ebru dersleri aldı. 2008 yılında yeni çiçek denemelerinden feyz aldığı Yılmaz Eneş'in atölye çalışmalarına katıldı. 2008 yılında Küçükayasofya'da ilk atölyesini kuran sanatçı, 2009 yılı şubat ayında Fuat Başar'dan ebru icazetini aldı. Aynı yıl Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Kültür Bakanlığının düzenlediği ebru yarışmalarında ödüller kazandı. Ebru sanatının geçmişten gelen tekrarlarla değil, yeniliklerle tekâmül edeceği görüşünü savunan sanatçı, özellikle çiçekli ebrularda natüralist çiçek ressamlığı akımını benimsemiştir. Geleneksel sanatımızın ruhunu bozmadan, aslına sadık kalarak su üzerinde daha önce yapılmamış çiçekler ve özgün çalışmalar yapmaya devam etmektedir.
Bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında birçok karma sergiye katılan ve 3 kişisel sergi açan Firdevs Çalkanoğlu, 2010 yılında Fatih'te açtığı
atölyesinin haricinde, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi ve İstanbul Klasik Sanatlar Merkezinde ebru dersleri vermektedir.

Saat: 19.30

ŞUBAT